Požární bezpečnost a fotovoltaika

Solární fotovoltaické elektrárny od doby svého výrazného vzestupu vyvolávají také vlny nejistoty a někdy dokonce až paniky. Jsou bezpečné? Nemohou se vznítit? My odpovídáme, že FVE patří mezi bezpečné technologie, což ale neznamená, že u nich požární rizika neexistují vůbec. Jsou to pořád elektrická zařízení jako každá jiná a musíme tak k nim přistupovat.

Může začít FVE hořet jen tak?

Jen tak to určitě není. Ve WATTEE můžeme s jistotou říct, že správně nainstalovaný fotovoltaický systém z kvalitních komponentů je bezpečný, ale jako u všech elektrických zařízení požár vzniknout může například z těchto důvodů:

  • Chybná neodborná instalace,

  • výrobní vada,

  • vnější vlivy.

Kdo by měl provádět instalaci fotovoltaiky?

Za určitých okolností je možné instalovat si FVE svépomocí. Rozhodně to ale nedoporučujeme. Spolehněte se na WATTEE nebo jiné profesionály, kteří mají potřebné certifikace i kvalitní komponenty k instalaci. Pokud navíc budete žádat o státní či evropské dotace, instalace certifikovaným odborníkem bude nutná.

Jak často dochází k požárům fotovoltaických elektráren?

Domy s fotovoltaikou nehoří více, než ty bez ní. Jak to víme? Statistiky ukazují, že požáry spojené s FVE tvoří pouze malý zlomek (cca 0,05%) všech požárů v ČR. Vzhledem k rostoucí popularitě instalování těchto solárních panelů je podíl velmi nízký. Nic tak nenasvědčuje tomu, že FVE jsou nebezpečné nebo dokonce samy způsobují požár.

Brožura se zásadami protipožárního opatření a prevence

S velkým nárůstem instalací byla zjištěna také velká neinformovanost vlastníků FVE, ale i stavebníků a ostatních lidí v oblasti. Vznikla proto skupina Fire, která seskupuje odborníky z UCEEB (Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT), HZS Středočeského kraje, Solární asociace a také zástupce instalační a servisní společnosti Photon Energy Operations. Skupina Fire sepsala základy požární bezpečnosti a prevence v brožuře Zásady protipožárího zabezpečení střešních instalací FVE a opatření požární prevence.

Hasičské sbory ví, jak hasit objekty s fotovoltaickými elektrárnami

Občas se objeví dezinformace, že hasiči domy s fotovoltaickými panely na střeše hasit nebudou, neumí nebo nechtějí kvůli vlastní bezpečnosti.

Ano, hašení požáru solárních panelů může být komplikované kvůli elektrickému napětí, které prochází jak panely, sběrnými kabely, tak měničem. Hasiči ale ví, jak postupovat a v první řadě, se zaměřují na včasné odpojení FVE od elektrické sítě. Mimo jiné už v roce 2017 vydal HZS ČR metodický list, který se zabývá různými typy požárů a jejich uhašením ve spojitosti s FVE.

Zahrnuje postupy při:

  • požáru elektroinstalace FV elektráren,

  • požáru travního porostu v oploceném areálu FV elektrárny,

  • požáru střešní konstrukce s FV elektrárnou,

  • požáru budovy, na které je umístěna FV elektrárna.

Pokud je to možné, k rychlému řešení přispívá také přivolání povolaného člověka, který FVE instaloval a ví, jak rychle a bezpečně odpojit FVE od proudu. Pokud k požáru dojde, je také důležité nainstalované panely neprodleně nahlásit. Objekty s fotovoltaikou se hasí nevodivým hasivem a v některých případech (z důvodu ploché střechy, uložení panelů ze strany domu,...) si jich nemusí zasahující jednotka hned všimnout.